Dzisiaj:19
Wczoraj:88
W tygodniu:308
W miesiącu:1302
Ogólnie:155479

Twoje IP: 54.84.236.168 czwartek, 13, grudzień 2018 06:22

Kto jest online

Goście: 13 gości online

Rzeczywistość misyjna w sposób radykalny różni się od tej, którą znamy z autopsji. Dla przybliżenia realiów, z którymi muszą zmierzyć się misjonarze pracujący m.in. w Afryce, pragniemy polecić kilka książek i filmów. Mamy nadzieje, że lektura tych książek i obejrzenie filmów, pozwoli otworzyć Wam oczy na tę przebogatą „kulturę misyjną”.

Książki:

 1. NOCNI WĘDROWCY Wojciech Jagielski - Reporterskie studium jednego z najbardziej niespokojnych państw na Ziemi – Ugandy. Książka otrzymała nominację do nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego w 2010 roku.
 2. OCALONA, ABY MÓWIĆ Immaculee IIibagiza, Steve Erwin - Fabułę książki stanowią osobiste wspomnienia autorki jako naocznego świadka i dawnej ofiary krwawej masakry ludności plemienia Tutsi przez członków plemienia Hutu w 1994r.
 3. OCALONA ABY PRZEBACZYĆ Immaculee IIibagiza, Steve - Immaculee, tak jak w jej poprzedniej książce "Ocalona aby mówić", pragnie leczyć rany zadane przez wojnę, zachowując przy tym nadzieję, miłość i umiejętność przebaczenia. Z tą samą odwagą i wiarą, które przeprowadziły ją przez mroki ludobójstwa, Immaculee wreszcie może spojrzeć wstecz, przemyśleć swą przeszłość i w pełni zrozumieć, dlaczego Bóg ją ocalił. A uczynił to, aby mogła opowiedzieć swą historię światu.
 4. MOJA PIĘKNA AFRYKA Ks. Hieronim Siwek - Opowiadania, szkice, myśli i refleksje spisane w wolnych chwilach na misjach w Tanzanii, w Afryce Wschodniej.
 5. POŻEGNANIE Z AFRYKĄ Karen Blixen - Powieść autobiograficzna, jedna z najpiękniejszych książek o Afryce, z wyczuciem wydobywająca różnice między kulturą a przyrodą, obalająca obiegowe opinie i mity o prymitywizmie mieszkańców Czarnego Lądu.

Filmy:

 1. KAZNODZIEJA Z KARABINEM (Machine Gun Preacher) 2011 - Sam Childers stara się o utworzenie sierocińca w rozdartej wojną Afryce
 2. HOTEL RUANDA (Hotel Rwanda) 2004 - W 1994 roku dyrektor hotelu udziela schronienia uchodźcom podczas krwawych walk plemiennych o dominację w Ruandzie.
 3. CZASEM W KWIETNIU (Sometimes in April) 2005 - Ruanda, 1994 rok, ekstremiści plemienia Hutu mordują ludność Tutsi. Dwóch braci staje po przeciwnych stronach konfliktu.
 4. STRZELAJĄC DO PSÓW (Shooting Dogs) 2005 - Na terenie szkoły w Rwandzie ksiądz, Christopher, i młody nauczyciel angielskiego, Joe, starają się pomóc grupie Tutsi uniknąć rzezi z rąk plemienia Hutu.
 5. BIALA MASAJKA (Die Weisse Massai) 2005 - Zakochana w Masaju Szwajcarka postanawia za niego wyjść i zamieszkać w Kenii.  
 6. PODAĆ RĘKĘ DIABŁU (Shake Hands with the Devil) 2007 - Ekranizacja autobiografii Romea Dallaire'a "Shake Hands With the Devil". Książka opowiada o ludobójczych zajściach, które miały miejsce w 1994 w Ruandzie.
 7. KRZYK WOLNOŚCI (Cry Freedom) 1987 - Czarnoskóry Steve Biko przeciwstawia się apartheidowi. Do pomocy w walce z niesprawiedliwością i rasizmem dołącza wydawca gazety.
 8. ŻYCIE NA ZIEMI (La Vie sur terre) 1998 - Obraz daje niespotykaną możliwość zapoznania się z kulturą i społecznością Maurtiusa, rzadko pokazywanego na filmach.
 9. WŚCIEKŁY PIES (Johnny Mad Dog) 2008 - W jednym z państw zachodniej Afryki od wielu lat trwa wojna domowa. Rebelianci próbują przejąć kontrolę nad krajem.
 10. LUMUMBA Historia legendarnego afrykańskiego przywódcy - Patrice'a Emery Lumumby. Błyskotliwy i charyzmatyczny Lumumba objął dość niespodziewanie stanowisko premiera, po tym, gdy Belgia w 1960 roku przyznała Kongu niepodległość.